DOLAR 32,5838 0.02%
EURO 34,9221 0.06%
ALTIN 2.430,360,03
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 2158113-1,41%
Düzce
29°

KAPALI

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

251 okunma

‘OTOPARK BEDELİ’ KALKIYOR

ABONE OL
04/08/2017 13:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için hazırlanan “Otopark Yönetmeliği” taslağı görüşe açıldı. Taslağa göre; bütün otopark türlerinde, otopark alanının yüzde 1’i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak. Öte yandan yeni yönetmelik ile Düzce’de sık tartışma konusu olan otopark yapılamayan yerler için alınan otopark bedeli kalkıyor.

HER DAİREYE EN AZ BİR ARAÇ İÇİN OTOPARK ZORUNLULUĞU

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden görüşe açılan yönetmelik taslakta, yerleşim alanlarında otoparklar, kullanım yerleri ve bunlara ait en az otopark miktarlarına ilişkin düzenlemeyle, her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğunu getiriyor. Ayrıca taslakta, dükkan, mağaza, bankada 30 metrekareye, market, süpermarket, alışveriş merkezinde 20 metrekareye, 4 ve 5 yıldızlı otellere her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, sağlık ocağı, dispanserlerde 125 metrekareye, ibadet yerlerinde ise 100 metrekareye en az bir araçlık otopark yeri ayrılması şartı da yer alıyor.

“PARK ET-DEVAM ET” OTOPARKLARI

Taslağa göre, araçların şehir merkezine yönlendirilmemesi için kent merkezi dışında, çeperlerinde yer alan ana toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen ve detayları ulaşım veya otopark ana planıyla belirlenen “Park et-Devam et” otopark alanları ayrılacak. Bu otopark alanlarına, sadece binek taşıtlar, motosiklet ve bisikletler park edebilecek. Otoparkların giriş ve çıkışlarının yeterli olması, iç ve dış trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi zorunluluğu bulunacak. Özellikle umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde, birden az olmamak şartıyla her 20 park yerinden biri, engelli işareti konularak ayrılacak.

OTOPARKLARDA BİSİKLETLERE İLAVE ALAN

Yönetmelik taslağında, bisikletliler için de yeni düzenleme yer alıyor. Buna göre, bütün otopark türlerinde, otopark alanının yüzde 1’i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak. Taslağa göre, yaya alanları ve kaldırımları otopark olarak düzenlenemeyecek ve kullanılamayacak. Otopark ihtiyacının bir kısmı veya tamamı parselinde karşılanamayan binalarda, karşılanamayan otopark miktarı, azami 250 metrekarelik yürüme mesafesinde bölge ve genel otopark alanlarında ya da kamulaştırmaya konu olmayan imar parsellerinde “irtifak kurulmak ve tapu kütüğüne şerh konulmak” kaydıyla encümen kararıyla başka parselde veya binada yapılabilecek.

‘OTOPARK BEDELİ’ DÜZENLEMESİ

Öte yandan taslakta Düzce’de sık tartışma konusu olan ‘otopark bedeli’ ile ilgili yeni düzenleme göze çarptı. Buna göre; “Otopark ihtiyacının bir kısmı veya tamamı parselinde karşılanamayan binalarda, karşılanamayan otopark miktarı, azami 250 m’lik yürüme mesafesinde bölge ve genel otopark alanlarında ya da kamulaştırmaya konu olmayan imar parsellerinde irtifak kurulmak ve tapu kütüğüne şerh konulmak kaydıyla encümen kararı ile başka parselde veya binada çözülebilir.” denildi.Mevcut yönetmeliğe göre, parselinde otopark tesisi mümkün olmayan yükümlülerden belediye ya da valilik otopark bedeli alıyordu. Yeni otopark taslağında ise otopark bedeli ödenmesi uygulaması kaldırılıyor.

BELEDİYELER VE VALİLİKLER SORUMLU OLACAK

Onaylı imar planında tespit edilen bölge ve genel otoparkların uygulama döneminde belediyelerce gerçekleştirilecek 5 yıllık imar programlarına alınması şartı da getirilen yönetmelik taslağında, yapı ruhsatı ve kullanma izinlerinin verilmesine ilişkin detaylar da yer aldı. Yönetmeliğin uygulanmasından, yetki alanlarına göre belediyeler ve valilikler sorumlu olacak. Yönetmelik hükümleri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülecek.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.