DOLAR 31,1078 0.21%
EURO 33,7375 0.3%
ALTIN 2.034,340,10
BIST 9.361,66-0,13%
BITCOIN 15964040,14%
Düzce
17°

KAPALI

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AHMET KAYA’NIN CHP KONGRESİNDE ADAY OLMASI ÖNÜNDE ENGEL KALMADI
4035 okunma

AHMET KAYA’NIN CHP KONGRESİNDE ADAY OLMASI ÖNÜNDE ENGEL KALMADI

ABONE OL
01/07/2022 14:49
AHMET KAYA’NIN CHP KONGRESİNDE ADAY OLMASI ÖNÜNDE ENGEL KALMADI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaşanan son gerginlikler, parti içinde kalması gereken aile içi sorunlar olmaktan çoktan çıkarken, bu sorunların basiretsiz yöneticiler eliyle kamuoyuna aksediliş biçimlerine bakıldığında, Düzce ve Akçakoca’da CHP’ye olan teveccühün, bırakın parti üyelerini, sıradan seçmenlerin bile güvenlerini aşındıran bir merhaleye evrildiğini görmek pekâlâ mümkün.

Akçakoca’da yapılması planlanan olağanüstü kongre kararının 17 Temmuz olarak açıklanmasından birkaç gün sonra, kongrenin bayram tatili ve ona bağlı sebeplerle 24 Temmuz’a ertelendiği belirtildi.

Tatilin ayrıntılarını dahi hesaplamaktan aciz olan CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit’in kongre tarihini revize etmesi kamuoyunu fazla şaşırmasa da asıl tuhaf karşılanan gelişme, İl Başkanı Cemşit’in almış olduğu disiplin kararı garabeti oldu.

Olağanüstü kongre tarihinin bir şekilde belirlendiği ve adaylardan Tuğrul Abanoz ve Ahmet Kaya isimlerinin netleştiği günlerde, İl Başkanı Cemşit’in Ahmet Kaya ile ilgili alınmasını istediği disiplin tedbirinde yaptığı hatalar, CHP’nin bir kez daha tuhaf şeylerin yaşandığı bir yer olarak tartışılmasını sağladı.

Olay şöyle gelişti… CHP ilçe başkanı Tuğrul Abanoz’un ifadesine göre, Abanoz’un başkanı olduğu ilçe yönetimi tarafından bundan bir kaç ay öncesinde verilen bir talep dilekçesiyle, Ahmet Kaya ve birkaç parti delegesi hakkında disiplin soruşturması açılması istendi.

Parti içinde Ahmet Kaya’ya yakın taraflar, il başkanı Cemşit tarafından disiplin kuruluna ‘tedbirli’ olarak soruşturma açılması yönünde bir yazı verildiğini ileri sürdüler. ‘Tedbirli’ olarak soruşturmanın aday olmayı engellediğini biz ve kamuoyu aynı günlerde öğrendik.

‘Tedbirli’ soruşturma aracılığıyla adaylığı belli olan Ahmet Kaya’nın kongrede aday olamayacağı ortaya çıkınca akla gelen ilk ihtimal, CHP Düzce İl Başkanı Cemşit’in, Ahmet Kaya’yı seçimlere sokmamak için bir hamle yaptığı yönünde oldu.

Bu konuda dün yaptığımız haberden sonra teyakkuza geçen il başkanı Cemşit ve Akçakoca’daki destekçileri, derhal yeni bir açıklama yaparak ‘tedbirli’ soruşturma açılmadığını, ‘tedbirsiz’ bir soruşturma açıldığını; dolayısıyla Ahmet Kaya’nın yasaklı olmadığını imâ eden bir beyan ileri sürdüler.

Haberi yayına sokmadan önce kendisine telefonla ulaşmaya çalıştığımız fakat yanıt alamadığımız il başkanı Cemşit’in haber sonrasında bizi defaatle aradığını da belirtmeden geçmeyelim.

Gelelim son durumun ne yönde olduğuna… Taraflar ‘tedbirlilik’ konusunda karşılıklı olarak birbirlerini suçluyorlar. Bir taraf böyle bir tedbir durumunun olmadığını ileri sürerken, karşı taraf ‘tedbir’ konusunda yapılan haberler sonrasında tutum değişikliğine gidildiğini ileri sürüyorlar.

Aslında gelinen son noktada parti içinde yaşanan tedbir veya başka konuların vatandaş nezdinde hiç bir karşılığı yok. Vatandaşın derdi yapılan ‘değersiz’ haberlerin boş içeriklerinden oldukça farklı. Vatandaş geçim ve memleket derdinde, çocuklarının geleceğinin kim eliyle nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda bir arayış içinde iken CHP’nin tedbir meselesiyle gündemi bu kadar meşgul etmesi, seçmeni kendisinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Sonuçta ne oldu, nasıl olduysa oldu ve adaylar medeni ölçülerde, yasaksız bir biçimde kongreye katılabilecekler. Gerisi delege tercihlerine kalmış bir durum.

Fakat diğer yandan yaşanan son sürecin ortaya çıkardığı bir gerçek var ki o da şu: CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit yönetme basiretsizliğiyle malul bir isim. Parti içinde kalması gereken ve usulca tatlıya bağlanması gereken konuların bile kamuoyunda tartışılmasını sağlayarak CHP’yi sürekli boş işlerle zaman harcayan bir parti derekesine düşüren bu kişinin, il başkanlığı sıfatı giderek sorunlu bir yöne evriliyor.

İl Başkanı Semih Cemşit’i kim ya da kimler etkiliyor, kararlarını almada kimlerin yönlendirmesi etkili oluyor bunu dışarıdan gözlemlemek oldukça güç fakat bariz olarak görülen bir şey var ise o da bir ilçe kongresi sürecini bile yeni kavgalara sebep olacak noktalara taşıyan Semih Cemşit’in, daha büyük çalışmalarda, partinin birlik ve bütünlük havasını oluşturmada sınıfta kalacağına yönelik kaygıların parti tabanında giderek büyüdüğü gerçekliği.

 

 

 

 

 

 

 

.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.