DOLAR 32,8692 0.05%
EURO 35,6871 -0.01%
ALTIN 2.551,350,25
BIST 11.089,53-0,74%
BITCOIN 2165703-1,22%
Düzce
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’NİN YENİ KADIN KOLLARI BAŞKANI JALE UZUNHASAN: ‘YASALARA DOKUNMA, UYGULA’
2192 okunma

CHP’NİN YENİ KADIN KOLLARI BAŞKANI JALE UZUNHASAN: ‘YASALARA DOKUNMA, UYGULA’

ABONE OL
08/03/2022 13:33
CHP’NİN YENİ KADIN KOLLARI BAŞKANI JALE UZUNHASAN: ‘YASALARA DOKUNMA, UYGULA’
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Jale Akyıldız’ın istifasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Kadın Kolları İl Başkanlığı görevine atanan Jale Uzunhasan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Uzunhasan, olası iktidarlarının ilk haftasında İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacaklarını belirterek, “Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula!” dedi.

Jale Akyıldız’ın istifasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Düzce Kadın Kolları İl Başkanlığı görevine Jale Uzunhasan atandı. CHP’nin Düzce’de kadınlardan sorumlu yeni simi Uzunhasan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

‘Canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür’

Kadınların üretim hayatı içinde yer almalarının insanlık tarihi kadar eski olduğuna dikkat çeken Uzunhasan, “Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür. Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür.” dedi.

‘497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz’

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini eleştiren Uzunhasan, “Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz.” diye konuştu.

‘Yasalara dokunma, uygula!’

Mevcut kadına yönelik şiddetle mücadele yasalarının uygulanması durumunda adaletin yerini bulacağını savunan Uzunhasan, “Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı; “cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacak” dedi. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türleri için 2 ile 5 yıl arasında ceza öngörüyor. O halde ceza artışı yok, indirimi var! Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula!” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer aldığını kaydeden Uzunhasan, “Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor.” dedi.

‘Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur’

“Tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz.” diyen Jale uzunhasan sözlerine şöyle devam etti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak, hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz.”

‘Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız’

İktidara gelmeleri durumunda ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacaklarını vurgulayan Uzunhasan, “Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız. İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.