DOLAR 18,6200 -0.09%
EURO 19,5187 -0.03%
ALTIN 1.060,50-0,07
BIST %
BITCOIN 3181600,58%
Düzce
13°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akçakoca’daki eylem gün boyu yapılan çağrılara rağmen ilgi görmedi
5565 okunma

Akçakoca’daki eylem gün boyu yapılan çağrılara rağmen ilgi görmedi

ABONE OL
25/09/2021 10:05
Akçakoca’daki eylem gün boyu yapılan çağrılara rağmen ilgi görmedi
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Akçakoca’da yatırım yapan bir katı atık işleme tesisine karşı olduklarını beyan eden CHP ilçe başkanı Tuğrul Abanoz ve destekçilerinin tesisin kapatılması için yaptıkları sokak eylemi, gün boyunca yapılan çağrılara ve birçok ismin tek tek aranmasına rağmen ilçe halkından rağbet görmedi.

Alaplı yolu üzerinde deniz kıyısında yapılan eylem, konuşmaların ardından slogan atılmadan sessizce sona erdi.

Erdemir’den çıkan katı atıklardan demir tozlarının mekanik ayrıştırma ile elde edilmesi ve yeniden ekonomiye kazandırılması işini yapan çok sayıda firma aktif olarak faaliyet yürütürken, uzun zamandır Akçakoca’da da faaliyet yürüten Orbital firması, tesisi kiralayan mülk sahibinin daha yüksek kira istemesi nedeniyle bir anda ilçe gündemine geldi.

Demir tozunu aldıktan sonra curufun arta kalan toprağını Akçakoca belediyesine hibe eden Orbital firmasının verdiği toprak ise belediye tarafından çeşitli projelerde değerlendirilirken, Belediye’nin zemin kaplama işlerindeki maliyetlerini de aşağıya çekiyor.

Kaymakamlık, Düzce Valiliği ve Düzce Şehircilik Müdürlüğü’nün yanı sıra ilgili bakanlıkların ilgili birimleri tarafından gerekli yasal izinlerini alarak bir süredir üretim yapan Orbital firmasına karşı kamuoyunu harekete geçiren isim olan CHP ilçe başkanı Tuğrul Abanoz ise diğer yatırımların tamamına ve belediyenin çeşitli projelerine karşı olduğu gibi, onlarca Akçakocalının istihdam edildiği bu tesise de karşı olduğunu açıklayıp kapatılması için düğmeye bastı.

Abanoz’un çağrısıyla Akçakoca – Alaplı yolu üzerinde, OSB alanına yakın noktada toplanan grup, Erdemir’in kendi işini kendisinin yapmasını, curufları Akçakoca’da değil de kendi tesisinde işlemesi gerektiğini ifade ettiler.

ÇED raporuna gerek olmadığı yönündeki Bakanlık kararını da eleştiren eylemcilerin sözcüleri, Akçakoca’nın Ereğli’nin atık çöplüğü olmadığını da ifade ettiler.

CHP ilçe başkanı Abanoz bilindiği üzere daha önce de belediyenin gezi teknesi yatırımına karşı olduğunu açıkladığı gibi, Akçakoca’ya yapılacak olan aquapark yatırımını da istemediğini meclis üyelerinin hayır yönündeki tavrı aracılığıyla göstermişti.

Siyasi şovları ilçenin kazanımlarının her zaman önünde tutan Abanoz, nüfusun 100 binlere ulaştığı yaz döneminde, çöp toplama saatlerinden önce, dolu konteynerlerin başında temizlik personelini küçük düşüren açıklamalar yapması nedeniyle belediye başkanı Okan Yanmaz’ın da tepkisini çekmişti.

Geçmiş yıllarda Akçakoca’da hizmete giren beton üretim tesisi, tüm izinleri alınmış olmasına ve 30 civarında Akçakocalıyı istihdam etmesine rağmen Abanoz’un kapatılması için hukuki süreci başlatmasıyla yargıya taşınırken, Abanoz’un yatırımcı düşmanı bu tavrı nedeniyle ilçeye dışarıdan gelecek yatırımcılar başka ilçelere yönelmeye başladılar.

Abanoz’un yatırımcı düşmanlığı ilçe halkının da tepkisini çekerken, işsiz gençlerinin iş bulabilmek için büyük şehirlere gitmek zorunda kaldığı Akçakoca’da gelen yatırımcıya karşı düşmanca hislerle hareket eden Abanoz’a partisi CHP’den ise bir uyarı gelmemesi manidar görülmekte.

Abanoz’un Kaymakamlık, Valilik, Bakanlıklar düzeyinde izinleri alınmış olan firmalarla ilgili olarak bilgi edinme hakkını kullanmak yerine eylem örgütlemesi, siyasi şova ne kadar düşkün olduğuna yönelik bir işaret sayılsa da kendisinin yaptığı çağrılara ilçe halkı kulak bile kabartmıyor.

Dünkü eylem öncesinde gün boyunca yapılan çağrılara ve farklı kesimlerden çok sayıda ismin telefonla defalarca aranmasına rağmen yapılan eyleme ilçe halkının destek vermemesi de Abanoz’un şovunun halkta bir karşılığının olmadığına delalet.

Dünkü eylem sırasında Abanoz’un kendisi gibi düşünmeyen basın mensuplarını ‘yandaşlıkla’ suçladığı görüldü. Akçakoca’nın memleket sevdalısı basın mensupları Akçakoca’yı kirletme, çocuklarımızın geleceğini karartma gibi bir faaaliyete asla izin vermezler. O tesisin Akçakoca’da üretim yaptığını öğrenen ve haber yapıp resmi kurumlar ve kamuoyunun önüne atan da Abanoz’un yandaşlıkla suçladığı o basın mensuplarıdır.

Abanoz, basın emekçilerine iftira atmak yerine, öncelikle yasal izinleri alınmış firmalara düşmanlık etmeden gerekli bilgileri almalı, devletin ilgili kurumlarıyla bilgi alış verişinde bulunmalı, bu işin gerçek yüzünü öğrenmelidir.

Kurumları yok sayan, kendi doğrularını mutlak doğru sayan, istişareye sırtını dönmüş olan Abanoz, şov yapmakla siyaset yapılamayacağını, siyasetin kurumlar arasında sağlıklı görüşmeler yapılarak ve doğru bilgiler ışığında yapılması gerektiğini kavradığı zaman, geçmişte kendisine de çok fazla destek olmuş olan ‘yandaş’ basından hak ettiği desteği ziyadesiyle alacaktır.

 

 

 

 

 

 

.

 


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.