DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22265570,54%
Düzce
34°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKÇAKOCA – KOCAALİ YOLUNU TRAFİĞE KAPATTILAR
2662 okunma

AKÇAKOCA – KOCAALİ YOLUNU TRAFİĞE KAPATTILAR

ABONE OL
26/07/2023 15:15
AKÇAKOCA – KOCAALİ YOLUNU TRAFİĞE KAPATTILAR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Akçakoca İlçesine bağlı Melenağzı Köyü kadınları, aylardır akmayan suları ve ağır tonajlı araçların dar yolda tehlike yaratmalarını protesto etti. Akçakoca – Kocaali Sahil Yolunu trafiğe kapatan kadınlar, yıllardır çözülmeyen sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını talep ettiler.

1.500 haneli Melen ağzı köyü kadınları, Akçakoca’yı Kocaali’ye bağlayan köprü üzerinde bir araya geldi. Yolu kapatarak, aylardır köyde akmayan su sorunu ile kamyon ve TIR’ların geçişinde tehlike yaşandığını dile getiren afişler ile protesto ettiler. Bir süre yolu kapatan kadınlar  basın açıklamasında bulundular.

Köy sakinlerinden Emine Murtazalar, yaptığı basın açıklamasında “öncelikle belirtmek isteriz ki bu eylem hiçbir siyasi görüşü içermemekte” dedi.

Emine Murtazalar açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bu köyün halkı olarak sadece vatandaşlık görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. Düzce, Akçakoca, Melenağzı köyünde yaşayan kadınlar olarak, birtakım problemler yaşıyor ve çare arıyoruz. Problemlerimiz sırasıyla şunlar; İlbank tarafından yaptırılan içme suyu şebeke hattı projesinden şikayetçiyiz. Yaşanan son iki sel sonrası köyümüzde sular günlerdir akmamaktadır. Senelerdir çözülemeyen su problemine kalıcı bir çözüm üretilmesini acilen bekliyoruz. Yeni döşenen su boru hattı sonrasında yollarımız perişan hale gelmiş olup herhangi bir işlem yapılmadığından sel sonrası giderek bozulmuştur. Ağaçlarımızın yola sarkan kısımlarının budanması için yardım istiyoruz. Yollarımızın acilen yapılmasını talep ediyoruz.”

“Sivri sineklerden bunalmış haldeyiz”

Köy halkı olarak sivrisineklerden bunalmış vaziyeteyiz. Her yıl lavraların oluşum döneminde tüm köyün ilaçlanmasını istemekteyiz. Köyümüzde muhtemel sivrisinek üreme alanlarının haritalandırılması yapılarak, belirli periyotlar halinde larva mücadelesinin yürütülmesini, sonraki dönemlerde de ergin uçkun mücadele programının gerçekleştirilmesini istiyoruz.

“Kumsal, sel nedeniyle kullanılamaz hale geldi”

Sel sonrası kumsalımız Melen çayından gelen odun, ağaç kütüğü, tomruk ve diğer atıklar ile pislenmiştir. Yapılan ihale ile temizlenen kumsal kullanılamaz haldedir. Kumsalımızın en azından yaz aylarında ayda bir kez temizlenmesini istiyoruz.

Yeni liman projesi onaylanmış ve ödeneğinin alınmış olmasına rağmen proje konusunda herhangi bir gelişme olmamıştır. Konu hakkında köyümüzün bilgilendirilmesini istiyoruz. DSİ tarafından melen çayı ıslâh projesinin devreye alınmasını istiyoruz. Köy girişinde kıraathanelerin bulunduğu bölgede bir depo yapılmıştır ve görüntüyü bozmaktadır. Bu deponun biran önce kaldırılmasını bekliyoruz.

“Can güvenliğimiz yok”

Köyümüzün içinden geçen D-010 karayolunda süratli ve tehlikeli sürüşlerin sık sık gerçekleştiği TIR trafiği nedeniyle sorunlar yaşamaktayız. Örneğin 18.7.2023 tarihinde tuğla yüklü bir TIR, köy içinden süratli bir şekilde geçerken, tuğlaların yola dağılması sonucu büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü. Can güvenliğimizin sağlanması adına ciddi önlemlerin alınmasını acilen istiyoruz. Yeni Yol projesinde Akçakoca’ya bağlantı yolu 5-6 km kalmış durumda. 15 seneyi aşkındır istimlak edilen yerlerin yola çevrilmesini biran önce talep ediyoruz. Devamlı kesintiye uğrayan elektrik probleminin kaynağı incelenerek kalıcı bir çözüm üretilmesini bekliyoruz.

“Doğalgaz istiyoruz”

Akçakoca’da doğalgaz çıkarılmakta ve kullanılmaktadır. İlçenin 15 km uzağında kalan Melenağzı köyünün de bu olanaktan faydalanmasını istiyoruz. Köy muhtarımız sağ olsun sorunlarımız ile yakından ilgileniyor. Bedenen, maddi ve manevi olarak çalışmalarını yürütüyor. Yine de şikayetlerimizin çözülmesi için siz yetkililerden ivedilikle yardımlarınızı bekliyoruz. Geleceğin turizm bölgesi olarak düşünülen bu köydeki yaşanan problemlere duyarlı davranacağınızı umuyor ve yardımlarınızı acil olarak bekliyoruz.

“Ölmüşüz ama ağlayanımız yok”

Özetle; Yıkanacak suyumuz yok, yüzeceğimiz deniz yok, güneşlenecek plajımız yok, bize yakışır limanımız yok, yürüyecek yolumuz yok, sivrisinekten uykumuz yok, harcayacak paramız yok, ölmüşüz de ağlayanımız yok, Sizlere de bu köprüden geçiş yok.’’

Köylü kadınların basın açıklaması sonrası, Akçakoca Jandarma ekiplerinin talimatıyla yol yeniden trafiğe açtı.

 

 

 

 

 

 

 

.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.