DOLAR 27,4882 0.18%
EURO 28,8749 0.19%
ALTIN 1.612,630,06
BIST 8.513,540,31%
BITCOIN 755062-0,92%
Düzce
18°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KESK’ten yetkili Memur Sen’e eleştiri
2820 okunma

KESK’ten yetkili Memur Sen’e eleştiri

ABONE OL
17/06/2021 19:06
KESK’ten yetkili Memur Sen’e eleştiri
2

BEĞENDİM

ABONE OL

5 dönemdir tek yetkili konfederasyon olarak Memur Sen’in imzaladığı toplu sözleşmelerde kamu emekçilerinin hiçbir sorunu maalesef çözülmedi; 3600 ek gösterge, vergi dilimi adaletsizliği, sözleşmeli, vekil, ücretli, taşeron gibi esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerinin yasaklanması, tüm kamu emekçilerine güvenceli iş, insanca yaşanacak ücret, istihdam, atama ve yükselmede liyakatin esas alınması, kreş hakkı, kamu kurumlarının ve kamusal hizmetlerin özelleştirilmesine son verilmesi, kadınlara yönelik şiddetin, taciz ve mobbingin engellenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gibi en temel taleplerinin görmezden gelindiği, üstüne üstlük kamu emekçilerinin enflasyona, hayat pahalılığına ezdirildiği yüzdelik cüzi artışların tarihi başarı olarak anlatıldığı 5 dönem geride bırakıldı.

Daha bundan bir iki ay önce “Kamu Sen ve KESK masaya gelmesin” diyen Sayın Ali Yalçın’ın fikrini ne değiştirdi de böyle bir çağrı yaptı bilemiyoruz. Tabii Covid-19 pandemisi ile birlikte derinleşen ekonomik kriz, kamu emekçilerinin alım gücünün iyice düşmesi, gerçek enflasyon karşısında ücretlerinin erimesi, uzaktan çalışma ile birçok ek ödemenin kesilmesi, sözleşmeli çalışmanın yaygınlaşması, torpilin, kayırmacılığın fevkalade artışı gibi devasa sorunlar karşımızda dururken bir dönem daha %3ler-4lerle bağıtlanacak bir sözleşmenin sorumluluğunu tek başına üstlenmeyi kimse istemez herhalde.

Mektubunda “kamu görevlilerinin emeklerine, alın terlerine, hak ve hukukuna dair verilen her mücadelenin gerekli ve değerli olduğuna” inanan Sayın Ali Yalçın, yöneticilerinin talebi üzerine KESK’e bağlı iş kollarında mücadele yürüten yöneticilerimizin sürgün kararlarının verildiğinden haberdar değildir muhakkak. Olsa mutlaka itiraz ederdi; tüm kamu çalışanlarının sendika seçme özgürlüğünü savunurdu; KESK üyeleri 2019 toplu sözleşmeleri başlarken polis saldırısına uğradığında muhakkak itiraz da ederdi demokratik hakların kullanılmasının engellenmesine. Herhalde kendisine bunların bilgisi verilmedi.

Yine de her şeye rağmen kamu emekçilerinin haklarının ancak birlikte mücadele ile kazanılabileceğine inanıyoruz. Her ne kadar mektubunda Sayın Yalçın, ortak mücadele zemini oluşturmaya değil, Memur Sen ile birlikte hareket etmeye çağırmış olsa da tüm kamu emekçilerinin sesi olma ilkemizden asla ödün vermeden yürüttüğümüz mücadelenin gereği olarak iş yerlerinde yapılacak çalışmalarla kamu emekçilerinin ortak taleplerinin oluşturulması, bu talepler etrafında bir mutabakat veya protokol yapılması, görüşmelere giderken bu talepler etrafında ortak mücadele kararlılığımızı ortaya koyacak uyarı grevi dahil olmak üzere en temel mücadele araçlarının kullanılması, taleplerimiz karşılanana kadar üretimden gelen gücümüzü kullanarak kazanım sağlanması için ortak bir mücadele yürütmek üzere hazır olduğumuzu da ifade etmek isteriz.

Nitekim mevcut toplu sözleşme düzeninde masanın üye çoğunluğu üzerinden sınırlandırıcı bir biçimde kurulmasını, imza yetkisinin üye çoğunluğuna sahip tek konfederasyona verilmesini, hakem heyeti düzenlemesiyle fiili grev yasağını aşarak, iktidar partisinin emir ve isteklerini, lütfunu beklemek zorunda kalmadan ayrımsız tüm kamu emekçilerinin sesini masaya taşımanın ve boş cüzdan göstererek değil, üretimden gelen gücümüzü kullanarak kazanmanın tek yolu ortak mücadeleden geçmektedir. ILO sözleşmeleri, uluslararası hukuk ve yargı kararlarına açıkça aykırı olarak grev hakkını yasaklayan yasa da ancak bu mücadele ile gerçek, demokratik, grevli toplu sözleşme yasasına dönüştürülebilir.

Memur Sen’in “bizimle hareket edin” çağrısını biraz daha genişletelim: Gelin, iş yerlerini birlikte ziyaret edelim, sandıklar kuralım. Ortak mücadelenin ilkelerini, taleplerini, programını kamu emekçileriyle birlikte ve onların da takip edebileceği şeffaf tartışmalarla birlikte oluşturalım. Bu talepleri kazanmak için üretimden gelen gücümüzü, grev hakkımızı da kullanarak mücadele edelim.

KESK olarak biz, geçmişten bugüne taşıdığımız mücadele geleneğimize uygun olarak, kamu emekçilerinin talepleri etrafında sonuna kadar mücadele etmeye hazırız.

Kamu emekçilerine saygı ile duyururuz.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Akçakoca Temsilcilikler Platformu

 

 

 

 

 

 

 

.

 


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.