DOLAR 18,6279 -0.07%
EURO 19,3409 0.46%
ALTIN 1.051,830,41
BIST %
BITCOIN 3148212,98%
Düzce
12°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

TÜM EMEKLİ-SEN ÜYELERİNDEN ‘KAPATMA DAVASI’ ÖNCESİ BASIN AÇIKLAMASI
2286 okunma

TÜM EMEKLİ-SEN ÜYELERİNDEN ‘KAPATMA DAVASI’ ÖNCESİ BASIN AÇIKLAMASI

ABONE OL
28/04/2021 09:03
TÜM EMEKLİ-SEN ÜYELERİNDEN ‘KAPATMA DAVASI’ ÖNCESİ BASIN AÇIKLAMASI
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Emekli Sen’in yurt genelinde eş zamanlı olarak düzenlediği  sendika kapatma davasını protesto eden basın açıklaması Akçakoca Temsilciliği tarafından da hayata geçirildi.

Akçakoca Tüm Emekli Sen Şube temsilciliğinde bir araya gelen sendika temsilcisi ve üyeler, sendikalarının kapatılmasının hukuksuz olduğunu bunun bir anayasal hak olduğunu ifade ettiler.
Konu ile ilgili basın açıklamasını Akçakoca Tüm Emekli Sen temsilcisi Ali Kulak yaptı.

Emeklilerin sendika kurmalarının anayasal bir hak olduğunu belirten Kulak, bu kapatma kararının hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu vurguladı.

Ali Kulak’ın  okuduğu basın açıklaması metninde şu ifadeler yar aldı:

BASINA ve KAMUOYUNA

Ülkemizde hukuk, iktidar tarafından kendisine biat etmeyen toplum kesimleri, bireyler, dernekler, sendikalar ve siyasi partiler üzerinde yaygın bir baskı aracı, hatta bir tasfiye silahı olarak kullanılmaktadır. Bu durum, gerek tüm toplum kesimleri tarafından, gerekse de uluslararası pek çok saygın kurum ve basın yayın organlarında dile getirilmektedir.

Hukukun bir baskı aracı olarak kullanılması, sendikamız Tüm emekliler Sendikasının, kurulduğu günden beri karşılaştığı bir sorundur.

20 Şubat 2017 de kuruluş evraklarını Ankara Valiliğine verdiğimiz halde Valilik keyfi bir tutumla, bu başvuruyu reddetmiş ancak yaşanan mahkeme sürecinden sonra sendikamıza kütük numarası verilmiştir.

Başvuru konusunda mahkemenin lehimize verdiği karara rağmen Valilik, 34. İş Mahkemesi nezdinde kapatılma istemli dava açmış, İş Mahkemesinin aleyhimize verdiği karar ise İstinaf mahkemesine taşınmış ve İstinaf Mahkemesi kapatma kararını bozarak “Emeklilerin sendika kurma hakkı olduğundan” hareketle lehimize sonuçlandırmıştır.

Hukuk ve yasaların evrensel insanlık değerleri içermesi gerektiğini unutan idare Hukukun kendi emri altında olması gerektiğini savunan bir yaklaşımla bu kararı da Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay bozma kararı vererek dosyayı yeniden görüşmesi için İstinaf Mahkemesine geri göndermiştir.

Buna ilişkin mahkeme 30 Nisan 2021 tarihinde saat 10.00 da görülecektir.

Yargıtayın verdiği bozma kararı, açıkça idarenin isteğinin hukukun üstünde olduğunun ve Uluslar arası sözleşme ve hukukun tanınmadığının açık bir göstergesidir.

Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır.

Bu karar İdarenin her istediğini yaptırma niyetinin bir göstergesidir.

Bu kararın örgütlenme hakkının kullanılmasına yönelik bir engel olduğu açıktır.

Hukukun üstünlüğünün hala geçerli olduğuna, buna uyan yargıçların olduğuna inanmak istiyoruz.

İdarenin ve idarenin gözüne bakan mahkemelerin her türlü engelleme yasaklama, görmezden gelme girişimlerine rağmen herkes şunu iyi bilsin Tüm Emekliler sendikası emeklilerin ekonomik demokratik hakları için mücadelesini her şartta yükselterek sürdürecektir.

7 Nisan 2021

TÜM EMEKLİ SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.