Ortaokullardan liselere giriş sınavı olan Liseye Geçiş Sınavının (LGS) sonuçları, MEB tarafından 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklandı.
Akçakoca’nın ortaokullarından çeşitli liselere giren öğrencilerin sayıları ile yerleştirildikleri liseler de belli oldu.
31 ÖĞRENCİ NİTELİKLİ LİSELERE…
Kadıköy Anadolu Lisesi’ne bir öğrenci yerleşirken, Düzce Fen lisesi, Kocaeli Fen lisesi, Çaycuma (Zonguldak) Fen lisesi, Ereğli Fen lisesi öğrencilerin girdikleri liseler.
Bunların yanı sıra, Bursa Osmangazi Anadolu lisesi, Düzce Turgut Özal Anadolu lisesi, Akçakoca Anadolu lisesi (AKAL) ve Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi de (SBL) öğrencilerimizin yerleştikleri nitelikli liseler arasında.
Akçakoca’dan nitelikli liselere öğrenci yerleştiren okullar sıralamasında ise Mustafa Açıkalın Ortaokulu 10 öğrenci ile ilk sırada yer aldı.
Esentepe Bahaettin Güçlü ve Hamiyet Sevil Ortaokulları 5’er öğrenci ile Açıkalın’dan sonra nitelikli liselere en fazla öğrenci yerleştiren okullarımız oldu.
İmam Hatip Ortaokulu ve Uğurlu köyü ortaokulu da bu liselere 4’er öğrenci yerleştirdi.
AKÇAKOCA LİSELERİNE 483 ÖĞRENCİ
LGS sonuçlarına göre Akçakoca’da bulunan liselere giriş şu şekilde oldu:
90 öğrenci… Akçakoca Anadolu (AKAL) Lisesi
90 öğrenci… Barbaros Anadolu Lisesi
90 öğrenci… Akçakoca Sosyal Bilimler (SBL) Lisesi
70 öğrenci… İmam Hatip Lisesi (İHL) .
143 öğrenci… Meslek liselerine girenlerin toplamı.
Toplamda 483 olan öğrenci sayısının 440’ını Akçakoca ortaokullarından girenler oluştururken, kalan 43’ünün de özellikle SBL’yi tercih eden komşu ilçe okullarından gelen öğrencilerden oluştuğu biliniyor.
BAŞARI ORANI YÜKSEK
Eğitim camiasından alınan bilgilere göre Akçakoca’da ortaokul öğrencileri toplam kontenjanı 440.
Bu öğrencilerin 70’i ise, bir kısmı özel eğitim öğrencisi olan ve sınavlara girmeden liselere geçiş yapan bir grup. Bu sayı çıkartılınca sınava giren öğrenci sayısı 370 oluyor.
Bakanlık tarafından bu sene ilk defa denenen bu yeni siteme göre nitelikli liselere yerleşme oranı % 10.
Kalan ve sınavlara giren 370 öğrencinin yüzde 10’u 37 öğrenci yapıyor. 37 öğrenci içinden 31’inin nitelikli liselere girmesi ise yeni sistemde yüzde 83 oranında bir başarıya tekabül ediyor.