DOLAR 32,9298 0.02%
EURO 35,8829 -0.05%
ALTIN 2.534,580,00
BIST 11.172,750,15%
BITCOIN 2229015-1,11%
Düzce
32°

AÇIK

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

İYİ Parti İlçe Başkanı Lokum: ”Eğitimde ciddi bir planlamaya gidilmelidir”
7226 okunma

İYİ Parti İlçe Başkanı Lokum: ”Eğitimde ciddi bir planlamaya gidilmelidir”

ABONE OL
25/05/2021 12:21
İYİ Parti İlçe Başkanı Lokum: ”Eğitimde ciddi bir planlamaya gidilmelidir”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Akçakoca İlçe Başkanı Av. Behçet Alkan Lokum, pandemi nedeniyle büyük sekteye uğrayan eğitim-öğretim hizmetleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Akçakoca’da iyi bir eğitim planının hayata geçirilmesinin önemine vurgu yapan başkan Lokum, Akçakoca’nın eğitim tarihi içinde önemli bir yer tutan Akçakoca Lisesi isminin de tabelası değiştirilen okula yeniden verilmesi gerektiğini ileri sürdü.

İşte başkan Lokum’un yaptığı açıklamanın tamamı… 

Akçakoca ilçemizde eğitimin yeniden planlanması kaçınılmazdır. İlgili kurum ve kişilerin bir araya gelerek yapılacak yeni bir planlama ile kaynakların daha verimli kullanılması geleceğimiz açısından önemlidir. Biz taşın altına elimizi koyarak olumlu ve olumsuz bütün görüşlerimizi açıklıyoruz….

Akçakoca’mızda geç de olsa açılan Fen Lisesinin ilçemize birçok açıdan katkı yapacağını düşünüyor ve açılmasında emeği olanlara teşekkür ediyorum. Bu son derece olumlu ve güzel bir gelişmedir. Bundan sonra süratle yurdu, laboratuvarları, atölyeleri, konferans salonu, spor salonu ve kütüphanesi ile her türlü sosyal donatı alanlarının oluşturulması için kolların sıvanması gereklidir. Siyasilerimiz ve ilgili kurumlar bunu planlamış mıdır?

Ayrıca okulumuza, siyasi ve sendikal yandaşlıkları bir kenara bırakarak liyakatli yönetici ve öğretmen ataması olmazsa olmazımızdır. Aynı olmazsa olmazımız ilçemizde proje okulu olarak hizmet veren Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Lisesi ve İmam Hatip Lisesine yapılacak olan bundan sonraki yönetici ve öğretmen atamaları içinde geçerlidir.

Yönetmelikler açık ve ortadadır. Gerekenin, el altından kişi bazlı uygulanması yerine yönetmelikler esas alınarak yapılması, açık ve objektif şekilde uygulanması, kul hakkına girilmemesi öncelik olmalıdır.

Eski adıyla bildiğimiz düz liseler ve ortaöğretim okulları yeni yapılanmaya dönüşürken okulların isimleri de değişmiştir. İlçemizin en köklü okulu olan Akçakoca Lisesi’nin ismi Barbaros Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. Peki bu okulların isimleri her yerde değişmiş midir diye araştırdığımızda bir çok okulun isminin değişmediğini gördüm. Tek bir örnek verecek olursam Bartın Lisesi Anadolu lisesine dönüştüğünde ismi Bartın Lisesi olarak kalmıştır. Hal böyle iken geçmişte birçok başarısı bulunan, çok değerli kişileri yetiştiren ve ilçemizle özdeşleşen Akçakoca Lisesi neden eski adıyla kalmamıştır? Lisemizin adını geri verin!!!

Osmaniye İlkokulu gözde ve başarılı bir okul bunu herkes gibi biz de kabul ediyoruz. Orada görev yapan yönetici ve öğretmenleri kutluyorum. Başarı olunca, birde nüfus Osmaniye bölgemizde yoğun olunca okul artık yükü kaldıramaz duruma geldi. Okulda ne kadar alan varsa sınıfa dönüştürülmüş, buna rağmen sınıflar 30 kişiden oluşmaktadır. Yine Osmaniye bölgemizde Nene Hatun yani eski adıyla Kız Meslek lisemiz var. Koskocaman okulda toplam öğrenci sayısı kaç biliyor musunuz? 60 ya da 70… Kız Meslek Lisesini herhangi bir meslek lisesine taşıyıp burasını ilkokul yapsak Osmaniye ilkokulunun öğrenci yükü azalmaz mı? O bölgenin ilkokul ihtiyacının karşılanması olumlu olmaz mı? Okul kaynakları daha verimli olarak kullanılmış olmaz mı?

İlçemizde kimsenin kullanmadığı bir öğretmen evi var. Maalesef söylüyorum bunları. Yıllardır ne açık ne kapalı olarak hizmet veriyor. İlçemizde Turizm Otelcilik Lisesi (Süha Güven) de var aynı zamanda. Bu okulun öğrencileri de yer bulurlarsa yaz aylarında tatil yörelerinde, yok eğer yer bulamazlarsa Akçakoca’nın çeşitli kurumlarında stajlarını yapıyorlar. Ayrıca dışarıdan bu okulda okuyan çocukların kalacakları bir yurtları da yok. Öğretmenevinin, Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Uygulama Oteline ve pansiyonuna dönüştürülmesi, çocukların barınma ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, kamu kaynaklarının heba olmaması açısından daha iyi olmaz mı?

İlçemizde 500 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Lisemiz var ama şu anda 200 kadar öğrenci eğitim öğretim görüyor. Aynı şekilde 200 civarı öğrenciye hitap eden İmam Hatip Ortaokulumuz var. İsteyen araştırabilir Düzce ilindeki gibi, bu iki okulun tek çatı altında birleştirilmesi kaynakların verimli kullanılması değil midir? İmam Hatip ortaokulunun boşaltacağı bina ilkokul olarak değerlendirilemez mi?

Akçakocalı olup Akçakoca’da görev yapmasına karşın yönetim kadrolarında sadece 1 ya da 2 yönetici var. Araştırdığımda gördüm ki bu konuda etkin olan sendika bir kere bırakın Akçakocalıyı, kendinden olmayanı yönetici bile yapmamış, yapmıyor. Sayın ilçe milli eğitim müdürü de benim yetkim yok deyip geziyor ortalıkta. Tabi ki yerli yabancı ayrımı yapmıyorum. Ama bu durum normal mi?

İçinden geçtiğimiz salgın dönemimde üstün gayret gösteren çalışma guruplarından birisi de öğretmenlerimizdir. Çalışanlarımızı özellikle yaşanan salgın sürecindeki özverilerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu gayretlerinin velilerimiz ve yöneticilerimiz tarafından da görülmesini arzu ediyorum. Maalesef yine kulağımıza geliyor, özellikle siyasi gücünü ve siyasileri kullanan bazı veliler öğretmenlerimize not dayatması yapmaktadırlar. Bu baskıyı yapan ister veli ister siyasi her kim olursa olsun kınıyorum. Bizim için her öğretmenimiz değerlidir. Her bir öğretmenimizin önünde saygıyla eğiliyorum…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.