DOLAR 8,76500.27%
EURO 10,40610.29%
ALTIN 499,870,87
BIST 1.391,06-1.63%
BITCOIN 307784-1,64%
Düzce
20°

HAFİF YAĞMUR

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

33 okunma

Akçakoca’da ‘İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ Eylemi

ABONE OL
25/07/2020 19:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılmaya açıldığı şu günlerde Akçakoca’da kadın hakları temsilcileri ve sendikalar sözleşmenin hayata geçmesi için bir basın açıklaması yaptı.

Saat 18.00’de Merkez camii karşısındaki parkta bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, kadın cinayetlerine dikkat çekerek isyan noktasına geldiklerini ifade eden sloganlar attı.

İlk olarak Tüm Emekliler Sendikası’ından eğitimci Zahire Ocak bir açıklama yaptı.

”Yasta Değil İsyandayız! İstanbul Sözleşmesini Savunacağız!” sözleriyle konuşmasına başlayan Ocak, ”İktidar kadınların yaşam hakkına kasteden yasal düzenlemelerde ısrar ettikçe kadınlar her gün daha vahşi yöntemlerle katlediliyor. Her gün sosyal medyada kaybolan bir kadının haberi daha yüreğimize o bildik ateşi düşürüyor.” dedi.

Ocak, konuşmasının devamında şunları söyledi:

”Cezasızlık politikasından ve iktidarın kadın düşmanlığından cesaret alan erkek failler her gün en az üç kadını katletmeye devam ediyorlar. İsimler değişse de hikayeler hiç değişmiyor.

”Seviyordum  öldürdüm, reddedildim öldürdüm, kıskandım öldürdüm….” gibi bahaneler en son tanık olduğumuz  Pınar Gültekin cinayetinde olduğu gibi henüz  27 yaşında gencecik bir üniversite öğrencisinin yaşamına kastedilmesine yol açabiliyor. Kadın cinayetlerinin medyada yer alış biçimi, eril yargı indirimleri, faili aklamaya dönük erkek egemen ahlak kodları ise katillerin imdadına yetişircesine seferber ediliyor her defasında. Pınar’ı vahşice katleden Cemal Metin Avcı da tıpkı diğer kadın katilleri gibi bu toplumdaki erkek egemen değerlerden, uygulanmayan tedbir ve önlemlerden, defalarca verilen haksız tahrik indirimlerinden medet umarak katletti Pınar’ı. Tıpkı Özgecan Aslan’ ı öldüren Ahmet Suphi Altındöken gibi, Şule Çet’i katleden Çağatay Aksu gibi, Gülistan Doku’yu kaybettiren Zainal Abarakov gibi iktidarın kadın düşmanı politikalarından cesaret alarak bu katliamı planladı.

Siyasal iktidarın bugünlerde çekilmeyi tartıştığı İstanbul Sözleşmesi’nin gereklikleri uygulanmış olsaydı Pınar ve Pınar gibi kaybettiğimiz binlerce kız kardeşimiz bugün hayatta olacaktı. Şiddeti önlemenin en önemli yolu önleyici politikaları hayata  geçirmektir. Ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bu konudaki sorumluluğunu sadece başsağlığı mesajı yayınlamak ve davalara müdahil olmakla sınırlı tutmaktadır. Önleyici mekanizmalar oluşturmayı ,kadın erkek eşitliğini sağlayan politikalar üretmeyi  reddeden, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı yok edilirken en ufak bir itiraz geliştirmeyen bu bakanlığın biz kadınların yaşamını koruyamadığı bir kez daha açığa çıkmıştır.

Kadın Cinayetleri Politiktir.

Kadın katillerini engellemek için yasal gereklikleri yerine getirmeyen yetkililer, dün İzmir’de olduğu gibi şiddete karşı ses vermek için sokağa çıkan kadınları işkence uygulayarak engellemeye çalışıyorlar. Hiçbir baskı ve engelleme biz kadınları erkek-devlet şiddetine karşı bulunduğumuz her yerden isyanımızı ve sözümüzü büyütmeye engel olamayacak.

Akçakocalı Kadınlar olarak yaşamlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam için kadın dayanışmasından güç alarak örgütlü  mücadelemize ısrarla devam edeceğiz.

Eşit ve özgür bir yaşamdan yana olan herkesi İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya, sözleşmenin  ve 6284 sayılı yasanın etkin bir şekilde uygulanması için mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

Zahire Ocak’tan sonra bir konuşma yapan Haytap Düzce İl Temsilcisi ve Çevre ve Yaşam Hakkı Aktivisti Neşe Perihan Kulak, ” İnadına İsyan, İnadına İsyan” sloganları ile sözlerine başladı.

”Yaşam hakkı savunucuları olarak hiçbir canlının şiddete uğramasını onaylamayız” şeklinde konuşan Neşe Perihan Kulak, ”Hayvana tecavüz kabahat değil suçtur. Faillere ertelemesiz hapis cezası istiyoruz. 5199 sayılı yasa değişsin” dedi.

Son olarak bir konuşma yapan KESK Akçakoca temsilcisi Erol Karadaş ise, ”Kadın Cinayetleri Politiktir! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” dedikten sonra,  ” 6284 sayılı yasa etkin bir şekilde uygulansın diyerek Türkiyenin her yerinde  eylem ve etkinlik yapan başta KESK’li kadınlar olmak üzere tüm kadınlarımızın hakları ve gelecekleri ile ilgili geçmişten bugüne kadar ki tüm   mücadelelerini  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) olarak  selamlıyoruz. Yasalar etkin bir şekilde uygulansın istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.