DOLAR 8,6409-0.08%
EURO 10,14920%
ALTIN 487,09-0,18
BIST 1.419,430.10%
BITCOIN 408675-1,28%
Düzce
30°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜREEğitim Sendikaları: Yüz yüze eğitim ertelensin…
1700 okunma

Eğitim Sendikaları: Yüz yüze eğitim ertelensin…

ABONE OL
08/04/2021 11:15
Eğitim Sendikaları: Yüz yüze eğitim ertelensin…
2

BEĞENDİM

ABONE OL

”YÜZE EĞİTİM ERTELENSİN, AŞI YAYGINLAŞSIN, TÜM TEDBİRLER ALINSIN”

Pandeminin ülkemizde de yayılmasının üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye rağmen AKP ve MEB’ in alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin ve eğitim bileşenlerinin talep ve önerilerine kulaklarını tıkaması, 15 Şubat’ ta köy okullarında, 2 Mart’ ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açtı

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Akçakoca İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu basın açıklaması yaptı.

Açıklamada; “Pandemi sürecinde eğitim politikalarını doğru yürütebilmek için demokratik mekanizmalar oluşturmak, sendikalarla, veli dernekleriyle, öğrencilerle iletişim halinde olmak ve yapılan önerileri ciddiyetle ele alarak planlamalara dâhil etmek olmazsa olmazdır. Ancak mevcut iktidarın otoriter ve anti-demokratik yaklaşımları sonucunda her karar tepeden alınmış ve ikide bir kararlar değiştirilerek, eğitim süreci içinden çıkılmaz bir hale sürüklenmiştir.”diye ifade ettiler

Bir yansan ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen, enflasyon karşısında maaşları eriyen eğitim emekçileri varken, diğer yandan 2 bin 160 liradan koruma araçları yeniden kiralanmaktadır. Demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne her türlü engel çıkarılırken lebalep kongreler’in yapıldığı ve her kongreden sonra o ilde vakaların patladığı bu dönmede okullarımızdaki vaka artışı ne MEB’in ne de iktidarın umurundadır.

“Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. Sendikamızın MEB’e yaptığı çağrılar, Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvurular olumlu sonuçlanmamıştır. MEB bu konuda harekete geçip Sağlık Bakanlığı ile ortak bir planlama yapıp kamuoyuna duyuracağına, kendisine başvuran eğitim emekçilerine “Sağlık Bakanlığı’na başvurun” demektedir.

Sağlıklı ve güvenli bir ortamda öğrencilerin eğitim hakkını ve tüm eğitim emekçilerinin çalışma hakkını önemsemeyen bir bakanlık ve iktidarla karşı karşıyayız. Öyleyse yeniden hatırlatalım 15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ver temaslı öğretmen sayısı 2558 öğrenci sayısı,3379, hizmetli, memur personel sayısı ise 246 dır. Nisan ayında hayatını kaybedenlerin sayısı 16 ya ulaşmıştır. Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzüdür.

Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Yapılan çağrılara rağmen başta aşı olmak üzere önlemler noktasında bir hazırlık gözükmemektedir.

Mevcut koşullarda yüz yüze eğitimin ertelenmesi ve sıralayacağımız tedbirler gecikmeksizin hayata geçirildikçe kademeli olarak yeniden başlaması hayati bir önem kazanmıştır.

Taleplerimiz:

  • Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.
  • Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.
  • Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.
  • Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.
  • Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.
  • Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.
  • Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.
  • Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.
  • Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.
  • Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

Eğitim Sen olarak tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin ve velilerimizin güven duygusu içinde yüz yüze eğitime devam edebilmeleri için aşı ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi yönünde çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Eğitim bileşenlerinin en temel hakkı olan sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Eğitim Sen Akçakoca Temsilciliği

8 Nisan 2021

……..

Eğitim-İş Sendikası Akçakoca İlçe Temsilciliği, aşılama tamamlanıncaya kadar yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiğini duyurdu.

Temsilcilikten yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir çok öğretmenin, öğrencinin ve vatandaşların sağlık sorunları yaşadığı ve sonucun vefatla sonuçlandığını belirterek, şu ifadelere yer verildi:

“SON DERECE ÖNEMLİ”

“Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması, riskin en aza indirilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması son derece önemlidir. Ancak, gelinen noktada, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin sağlığını hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimaline karşı toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.

“TALEP EDİYORUZ”

Eğitim-İş olarak mevcut şartlarda verilen yüz yüze eğitimin illerdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Valimiz başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca Eğitim İşgörenlerine yönelik aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini talep ediyoruz.

Eğitim iş Akçakoca İlçe Temsilciliği

8 Nisan 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.